Siirry sisältöön

Löydä tutkija

Tälle sivulle kokoamme yhteen aktiivisia tieteisfiktion ja fantasian tutkijoita. Jos olet seuran jäsen ja haluat oman esittelysi mukaan sivulle, ota yhteyttä listan ylläpitäjään osoitteessa kaisa.kortekallio@helsinki.fi.

 

Irma Hirsjärvi, FT

Asiantuntemus: fantasia, fanius, nykykulttuuri

Yhteys: irma.hirsjarvi@jyu.fi

Aino-Kaisa Koistinen, FT, dosentti

Asiantuntemus: spekulatiivinen fiktio, rikosfiktio, Nordic Noir, feministinen posthumanismi, ekokritiikki, kulttuurintutkimus, mediakulttuuri, populaarikulttuuri, televisio, sukupuolentutkimus ja queer-tutkimus, feministinen teoria, väkivalta taiteissa ja mediassa

Profiili ja julkaisut: https://www.jyu.fi/hytk/fi/laitokset/mutku/henkilokunta/laitoksen-henkilokunta/koistinen-aino-kaisa
Yhteys: aino-kaisa.koistinen@jyu.fi

Katja Kontturi, FT

Asiantuntemus: sarjakuvat, fantasia, Disney, postmodernismi, sarjakuvan terapeuttiset mahdollisuudet, sarjakuvablogit

Yhteys: katja.j.kontturi@jyu.fi

Jyrki Korpua, FT

Asiantuntemus: fantasia, myyttitutkimus, Tolkien, Platon, Raamattu, sarjakuvat, utopia- ja dystopiakirjallisuus, kirjallisuushistoria

Profiili ja julkaisut: https://jyrkikorpua.wordpress.com/
Yhteys: jyrki.korpua@gmail.com

Kaisa Kortekallio, FT

Asiantuntemus: ekologinen tieteisfiktio, ilmastofiktio, uuskumma, kognitiivinen kirjallisuudentutkimus, posthumanismi, uusmaterialismi

Profiili ja julkaisut: https://researchportal.helsinki.fi/en/persons/kaisa-kortekallio
Yhteys: kaisa.kortekallio@helsinki.fi

Merja Polvinen, FT, dosentti

Asiantuntemus: tieteis- ja fantasiakirjallisuus; kognitiivinen kirjallisuudentutkimus; kirjallisuus ja luonnontieteet

Profiili ja julkaisut: https://researchportal.helsinki.fi/en/persons/merja-polvinen
Yhteys: merja.polvinen@helsinki.fi

Hanna-Riikka Roine, FT

Asiantuntemus: narratologia, digitaalinen media, spekulatiivinen fiktio, maailmanrakentaminen, retoriikka, fandom

Yhteys: hanna.roine@helsinki.fi

Esko Suoranta, FM

Asiantuntemus: spekulatiivinen fiktio, angloamerikkalainen kirjallisuus, postmodernismi, sarjakuvat, digitaalinen kapitalismi fiktiossa, kognitiiviset lähestymistavat kirjallisuudentutkimuksessa, narratologia, Dungeons & Dragons

Tutkijaprofiili: https://researchportal.helsinki.fi/en/persons/esko-suoranta
ORCID: https://orcid.org/0000-0001-5698-2662 
Yhteys: esko.suoranta@helsinki.fi

Sanna Tapionkaski, FT, Ph. D.

Asiantuntemus: lasten- ja nuortenfantasia, fanitutkimus, kieli ja sukupuoli, identiteetti, kriittinen diskurssintutkimus, feministinen diskurssintutkimus, narratiivintutkimus, kulttuurintutkimus, kirjallisuudentutkimus, fanitutkimus, (uus)mediadiskurssit

Yhteys: sanna.j.tapionkaski@jyu.fi

Essi Varis, FT

Asiantuntemus: fiktiiviset hahmot, kognitiivinen kertomuksentutkimus, spekulatiiviset sarjakuvat, posthumanismi, nörttikulttuuri, Frankenstein, kertomuksentutkimuksen metodologia

Yhteys: essi.e.varis@gmail.com